Najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v Nitre

Začiatkom 9.storočia dal nitriansky knieža Pribina vysvätiť prvý kostol na našom území, čo vybudovalo pevné základy na to, aby sa Nitra stala mestom s mnohými významnými sakrálnymi pamiatkami (mesto kostolov). V poslednom článku sme si predstavili náboženské pamiatky situované na vrchu Zobor a teraz si zas predstavíme ostatné významné sakrálne stavby v Nitre. Jednoznačne najvýznamnejšou je Bazilika sv. Emeráma na hradnom vrchu, ktorú viac netreba predstavovať, ale čo menej známe kostoly či iné stavby v spojení s kresťanstvom?

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

no words needed

Príspevok, ktorý zdieľa Hana Rabekova (@hanarabekova),

Diecézne múzeum

Múzeum , nachádzajúce sa v bývalých hospodárskych budovách nitrianskeho hradu, je rozdelené do dvoch častí. Prvá je venovaná expozíciám písomných dokumentov z počiatku kresťanstva a druhá časť liturgickým predmetom z čias gotiky, renesancie či baroka. Múzeum bolo po zložitých prípravách otvorené až v roku 2007. Od hotela sa k múzeu dostanete tak, že zídete dole kopcom ku kruhovému objazdu, kde budete pokračovať cez brezový háj až na Námestie sv. Jána Pavla II.

Diecézne múzeum v Nitre

Diecézne múzeum v Nitre

Semináre na Pribinovom námestí

Kúsok pod Diecéznym múzeom sa nachádza Pribinovo námestie, ktorému dominujú dne stavby – Malý a Veľký seminár. Obe dnes slúžia interdiecéznemu Kňazskému semináru sv. Gorazda. Malý seminár je klasicistická dvojpodlažná budova postavená na stredovekých základoch z roku 1884. Počas rokov bola viackrát prestavaná. Veľký seminár bol postavený v roku 1770, konkrétne teda jeho prvá časť zdobená rokokovými a neoklasicistickými prvkami. O deväť rokov neskôr bol k nej pristavaný západný a východný trakt. V seminári sa nachádzajú dve kaplnky. Prvá je bohato zdobená freskami a v druhej kaplnke sa zas nachádza krásny zlatý kazetový strop.

Nitriansky seminár

Nitriansky seminár

Židovská synagóga

Nitra bola významným strediskom nie len kresťanského, ale aj židovského života na Slovensku. Najstaršia zmienka o Židoch je z roku 1113 a spomenutá bola v Druhej zoborskej listine. Budova synagógy bola postavená v roku 1911, má dve veže a nachádza sa v bočnej uličke v centre mesta na pešej zóne. Nakoľko je významnou architektonickou pamiatkou, je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Prešla dlhodobou rekonštrukciou a v roku 2004 bola znovu otvorená, čím vznikol vzácny priestor využívaný najmä ako koncertná a výstavná sieň. Trasa k nej z hotela vedie dole Zoborom ku kruhovému objazdu, cez ktorý prejdete a pokračujete po Mostnej ulici, odtiaľ zabočíte smerom doľava ma Svätoplukovo námestie a následne opäť doľava na Štefánikovu triedu.

Synagóga v Nitre

Synagóga v Nitre

Kostol svätého Ladislava

Kostol sa nachádza na Piaristickej ulici. Pohodlne sa k nemu dostanete autobusom č. 10 zo zastávky Lanovka, ktorá sa nachádza 220 m od hotela. Po ôsmich zastávkach vystúpite na zastávke Palárikova a odtiaľ je to ku kostolu pešo približne 300 m. Komplex je jednou z najvýraznejších dominánt mesta a pozostáva z kostola, kláštora a gymnázia. Výstavba kostola sa spájala s množstvom komplikácií. Síce bol základný kameň položený už v roku 1706, takmer hotový bol až o 15 rokov neskôr. V tom čase ho však zasiahol ničivý požiar a nový kostol sa začal stavať až v roku 1748. Vysvätený bol v roku 1789. V dvojvežovom kostole sa nachádzajú pruské klenby a neskorobarokové nástenné maľby či fresková výzdoba na motívy dejín mesta Nitra.

Kostol sv. Ladilslava v Nitre

Kostol sv. Ladilslava v Nitre

Kaplnka svätého Michala Archanjela

Len kúsok od kostola sv. Ladislava sa nachádza maličký kostolík, alebo lepšie povedané kaplnka. Túto novo-zrekonštruovanú barokovú stavbu, dal postaviť v roku 1739 vtedajší richtár z vďaky k ukončeniu morovej epidémie. Dostanete sa k nemu pokračovaním po Piaristickej ulici, na konci ktorej zabočíte smerom na Mariánsku ulicu a ste na mieste. Postavený je pravdepodobne na mieste, kde sa predtým nachádzal románsky kostol z 12. storočia. V jeho okolí sa nachádzalo rozsiahle stredoveké pohrebisko a našli sa tu desiatky hrobov. V strede stavby sa nachádza socha sv. Michaela a po obvode kostola sú reliéfy krížovej cesty od nitrianskeho umelca Jozefa Meszároša.

Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre

Kaplnka sv. Michala Archanjela v Nitre

Kostol sv. Štefana kráľa

Tento ranorománsky kostol sa nachádza v nitrianskej časti Párovce uprostred sídliska, no jeho korene siahajú až do 10. storočia. Z pôvodnej stavby sa zachovali však len základy. Nový kostol bol vybudovaný v 12.storočí, pričom sa snažili o zachovanie pôdorysu. Kostol bol opäť takmer celý zničený a k jeho obnove došlo až v 18 storočí. Rekonštrukcia sa uskutočnila aj v 60. rokoch nakoľko došlo k narušeniu statiky muriva a veže. V okolí kostola sa našlo pohrebisko z 10-11. storočia. Zaujímavosťou, ktorá sa neskôr zistila je, že kostol nebol zasvätený sv. Štefanovi, nakoľko ten bol vyhlásený za svätého až v roku 1083. Pôvodne sa nazýval kostol sv. Ondreja a záložný bol Matúšom Čákom. Dostanete sa k nemu približne za pol hodinu. Od hotela pôjdete dole smerom na kruhový objazd odkiaľ pokračujete po ulici Mostná, odkiaľ pokračujete 400 m po ulici Ďurkova, až sa dostanete na Párovskú ulicu, kde sa už nachádza kostol.

Kostol sv. Štefana v Nitre

Kostol sv. Štefana v Nitre

Samozrejme, že mesto Nitra v sebe ukrýva aj mnoho iných významných historických pamiatok, ktoré rozhodne stoja za návštevu. O tých najikonickejších sme si už čo to povedali v predošlom článku. Pokiaľ by ste však chceli prebádať práve tie sakrálne, tu je kompletný zoznam všetkých, ktoré v Nitre nájdete a kde objavíte množstvo dávnej histórie, kultúry a v neposlednom rade aj duševného bohatstva.

2019-11-14T22:21:06+01:0019 októbra, 2018|
Hotel Zlatý Kľúčik Nitra hodnocení